Dětský domov
Dětský domov byl původně založen spolkem Jednota paní jako nymburský sirotčinec. Budova, ve které se dětský domov nachází, byla postavena v roce 1898. Dětský domov prošel za léta své existence mnohými organizačními změnami. V roce 1996 se stal součástí instituce, která v Nymburce sdružuje dětský domov a speciální školy.
O dětském domovu
- Kapacita Dětského domova Nymburk je 32 dětí. Jeho strukturu tvoří 4 rodinné skupiny (3 rodinné skupiny žijí v jedné budově v Nymburce, 1 rodinná skupina v bytě v panelovém domě v nedalekých Milovicích).
- Budova Dětského domova v Nymburce byla zrekonstruována v devadesátých letech dle současných požadavků, byly tak vytvořeny jednotlivé byty pro rodinné skupiny. Každá rodinná skupina má svůj byt s veškerým vybavením (kuchyň, obývací pokoj, hygienické zázemí, dětské pokoje dvoulůžkové a jednolůžkové). Dva byty jsou v prvním podlaží budovy, jeden v podkroví.
- Dětský domov se nachází v centru města, dostupnost občanského vybavení o dopravní infrastruktury je výborná, domov má velmi dobré spojení do ostatních důležitých lokalit. I když je budova v centru města, má kolem sebe rozsáhlou plochu se zahradou, altánem, krbem, hracími prvky, ovocnými stromy a multifunkčním hřištěm s umělým povrchem. Prázdniny trávíme na naší chalupě v bývalé budově školy ve Starém Hraběcí, které se nachází ve Šluknovském výběžku
- Čtvrtá rodinná skupina žije v panelovém domě v nedalekých Milovicích v centru města v bytě 8 + 1 s veškerým zázemím a výbornou dostupností. Byt byl zrekonstruován spojením tří bytů a rekonstrukce byla financována ze sponzorských darů. Byl otevřen v roce 2002 a je ve vlastnictví Města Milovice.
- Ve stejném panelovém domě v Milovicích má dětský domov v pronájmu tři garsoniéry, které využívá jako startovací nebo chráněné bydlení. V Nymburce v budově dětského domova má jeden startovací byt.
- I když rodinu dítěti nelze nahradit, snaží se zaměstnanci dětského domova poskytovat dětem na přechodnou dobu prostředí, které se rodině co nejvíce podobá. Díky systému jednotlivých bytů se život v dětském domově přibližuje běžné rodině (společné aktivity, nakupování, vaření, volnočasové aktivity, …)
- Tety a strejdové, jak jim děti říkají, jsou týmem kvalifikovaných speciálních pedagogů. V domově pracuje psycholog terapeut. Dětský domov zajišťuje péči dětem se zdravotním postižením a jinými handicapy. V co největším rozsahu se soustřeďuje na využití volného času dětí, podporu jejich zájmů, talentů a rozvoj jejich schopností. Podporuje jejich vzdělávání, pomáhá s doučováním, podporuje výuku cizích jazyků a rozvoj finanční gramotnosti s profesní přípravou.
- Dětský domov je zapojen v mnoha projektech, spolupracuje s nadacemi, sponzory a dalšími organizacemi v oblastech rozvoje dětí, budoucí profesionální přípravy dětí, podpory biologických i náhradních rodin a v dalších oblastech významných pro děti umístěné v ústavní výchově. Cílem je návrat dítěte do původní rodiny nebo do prostředí co nejvíce podobnému přirozené rodině, kde je dítě vychováváno „náhradními rodiči“, a u zletilých dětí úspěšné začlenění do běžného života.